Allocation familiale to podstawowe świadczenie na dziecko rodzinne w Luksemburgu. Przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 18. roku życia, a w przypadku kontynuacji nauki do ukończenia 25. roku życia. Nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe, a pobierany zasiłek jest wolny od opodatkowania. Instytucją właściwą do realizacji i wypłaty świadczeń na dzieci w Luksemburgu jest Caisse pour l’Avenir des Enfants (CAE), co tłumaczymy jako Fundusz Przyszłości Dziecka.
Podstawowa kwota Allocation familiale w 2023 roku wynosi 292,54 euro miesięcznie. Ponadto przysługuje dodatek zwiększający podstawową kwotę ze względu na wiek dziecka:
- dziecko w wieku 6-11 lat: 22,11 euro miesięcznie;
- dziecko od 12. roku życia: 55,19 euro miesięcznie.
Kolejnym dodatkiem, który przysługuje podczas pobierania allocation familiale jest tzw. allocation de rentrée scolaire – dodatek do zasiłku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Wypłacany jest automatycznie w sierpniu danego roku w kwocie 115 euro jednorazowo dla dziecka w wieku 6-11 lat oraz 235 euro jednorazowo dla dziecka, które ukończyło 12 rok życia. Jego realizacja ustaje w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy edukację na poziomie średnim lub alternatywnym. W przypadku przyznania dodatku dyferencyjnego z Luksemburga, jego wypłata ma miejsce w styczniu za okres lipiec – grudzień. Ważne jest, aby samo uprawienie istniało w sierpniu.
Zasadniczym warunkiem do uzyskania świadczeń w Luksemburgu w aspekcie koordynacji jest wykonywana tam praca jednego z rodziców dziecka, od której odprowadzane są składki społeczne. Może być wymagane także złożenie wcześniej wniosków o świadczenia na dzieci (np. 500+) w Polsce. Wsparcie nie jest wypłacane pracownikom delegowanym z Polski.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w kontekście współpracy z Polską instytucja ta działa bardzo sprawnie i z całą pewnością nie mnoży przeszkód, aby realizować swoje zobowiązania w ramach koordynacji. Doskonale obrazuje to fakt, że Luksemburg jest liderem jeżeli chodzi o „eksport” świadczeń na dzieci do innych krajów – ponad 55% z nich transferowanych jest poza jego granice.
Wniosek można złożyć za pomocą formularza dostępnego na stronie CAE. Wypłaty realizowane są w okolicy 25. dnia danego miesiąca, a szczegółowy terminarz został umieszczony na w tym miejscu. W przypadku, gdy w Luksemburgu został przyznany wyłącznie dodatek dyferencyjny, to jego wypłata odbywa się tylko dwa razy w roku: za okres styczeń – czerwiec na przełomie lipca i sierpnia; za okres lipiec – grudzień na przełomie stycznia i lutego następnego roku.
Dokumenty (kopie), które mogą być wymagane jako załączniki do wniosku:
- akt urodzenia dziecka;
- numer konta bankowego;
- zaświadczenie o miejscu zamieszkania;
- zaświadczenie o składzie gospodarstwa domowego;
- rozstrzygnięcia / zaświadczenie dotyczące pobierania świadczeń na dzieci w Polsce.
Na zakończenie warto zaznaczyć, że w systemie Luksemburga istnieją jeszcze inne świadczenia na dzieci m.in. zasiłek z tytułu urodzenia dziecka, czy też zasiłek z tytułu urlopu rodzicielskiego. W sytuacji koordynacyjnej są one jednak praktycznie niemożliwe do uzyskania. Nie ma także odpowiednika świadczenia rodzicielskiego.
Autor tekstu: Radosław Orzechowski
Więcej o idei serwisu znajdziesz tutaj.
Dzień dobry, czy w przypadku skladania wniosku o świadczenie w Luksemburgu wymagane są tłumaczenia przysięgłe dokumentów z Polski, zaświadczeń, decyzji, etc.? Pozdrawiam serdecznie Magda Olszewska
Pani Magdaleno,
Tutaj może się Pani zapisać na darmową konsultację telefoniczną:
koordynacja500plus.pl/konsultacja
Nie. Poza treścią listu/wniosku nie tłumaczymy pism. Tym bardziej nie ma sensu robić tłumaczeń przysięgłych. Bardzo rzadko (raz na 500 spraw) urząd prosi o tłumaczenie polskich dokumentów i wtedy to się tłumaczy tłumaczeniem zwykłym.