Barnbidrag jest podstawowym zasiłkiem rodzinnym w Szwecji, który przysługuje bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę i nie podlega opodatkowaniu. Instytucją właściwą do realizacji i wypłaty świadczeń rodzinnych na dzieci w Szwecji jest Försäkringskassan. W 2023 roku wynosi 1250 SEK (koron szwedzkich) miesięcznie na dziecko.
Barnbidrag przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia – a jeśli kontynuują naukę w szkole w pełnym wymiarze godzin i tworzą z rodzicami wspólne gospodarstwo domowe, to przyznaje się przedłużony zasiłek rodzinny tzw. förlängt barnbidrag w tej kwocie do czasu zakończenia edukacji. Najważniejszym dodatkiem do Barnbidrag jest dodatek z tytułu wychowania w rodzinie wielodzietnej tzw. flerbarnstillägg, który uzyskuje się automatycznie na drugie i kolejne dziecko w miesięcznej wysokości:
- 150 SEK na drugie dziecko;
- 580 SEK na trzecie dziecko;
- 1010 SEK na czwarte dziecko;
- 1250 SEK na piąte i kolejne dzieci.
Wymienione wyżej trzy podstawowe filary świadczeń rodzinnych na dzieci w Szwecji podlegają koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Współpraca pomiędzy instytucjami w Szwecji i Polsce układa się poprawnie, zastosowanie mają zasady wspólnotowe. Istnieje możliwość otrzymywania dodatku dyferencyjnego, znanego w Szwecji jako tzw. tilläggsbelopp.
W systemie szwedzkich świadczeń na dzieci istnieją jeszcze inne dodatki, które możliwe są do uzyskania w szczególnych przypadkach i niekiedy podlegają koordynacji świadczeń. Może to być zasiłek mieszkaniowy tzw. bostadsbidrag, w części dotyczącej dzieci pozostających na utrzymaniu. Jest on świadczeniem uzależnionych od dochodu, szerzej opisany jest tutaj. Innym rodzajem wsparcia jest zasiłek alimentacyjny tzw. underhållsbidrag, o czym tutaj.
W Szwecji istnieje odpowiednik dla polskiego świadczenia rodzicielskiego. Świadczenie to znane jest tam jako föräldraledighet i obsługiwane jest przez Försäkringskassan. Warunki ubiegania się opisane są tutaj.
W końcu w zależności do miejsca zamieszkania w Szwecji możliwe jest uzyskanie gminnego zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem tzw. Kommunalt vårdnadsbidrag. To czy jest dostępny oraz na jakich warunkach zależy od konkretnej gminy właściwej dla miejsca zamieszkania.
Swój zakres pomocy posiada także Główna Komisja ds. Wsparcia w Nauce znana jako CSN. Jest ona właściwa do stypendiów. Wsparcie w nauce składa się z trzech zasiłków: stypendium, zasiłku dodatkowego oraz dodatku na zakwaterowanie. Z powyższych świadczeń tylko stypendium i zasiłek dodatkowy podlegają koordynacji. Zasiłki na dzieci związane z niepełnosprawnością zostały wyłączone ze świadczeń rodzinnych i przeniesione do systemu świadczeń inwalidzkich.
Wnioski i formularze dla konkretnych świadczeń znajdują się na stronie instytucji – kliknij tutaj. W przypadku wątpliwości zachęcamy do darmowej konsultacji telefonicznej z naszym serwisem.
Autor tekstu: Radosław Orzechowski
Więcej o idei serwisu znajdziesz tutaj.